Miej na oku ceny konkurencji

 Dla kogo i po co monitorowanie cen?

Monitorowanie cen produktów u konkurencji powinno być priorytetem w każdej firmie, która zajmuje się sprzedażą produktów lub usług. Zdecydowanie jest to najbardziej popularne wśród sklepów internetowych, gdzie sprzedawane są popularne produkty dostępne w wielu miejscach. Każdy, kto posiada sklep, wie, że to jakie ceny są ustalone, wpływa na decyzję Klienta dotyczącą zakupu. Pozwala to na szybką reakcję i dopasowanie własnych cen tak, aby były one atrakcyjne dla Klienta oraz pozwoliły na szczególne zainteresowanie zakupami w sklepie. Monitorowanie cen konkurencji jest ważne również w innych branżach, a nie tylko w sklepach.

Kiedy monitorować ceny?

Nie ma jednej kluczowej odpowiedzi na to pytanie. Monitoring cen powinien odbywać się regularnie, począwszy od samej wizji rozpoczęcia biznesu. Są okresy, w których powinno się to odbyć ze szczególnym naciskiem, jednak nie należy się tylko do nich ograniczać. W zależności od tego, jaki asortyment jest sprzedawany, czas, w którym należy zwrócić na to uwagę, może się różnić. Przykładowo, jeśli prowadzona jest księgarnia internetowa, zdecydowanie należy silnie monitorować ceny w okresie wakacyjnym, gdzie zapotrzebowanie na ten asortyment jest największe. Posiadając sklep z artykułami domowymi, odzieżą lub wielobranżowy, dobrą okazją, aby szczególnie zwrócić uwagę na ceny konkurencji, jest na przykład okres świąteczny, gdzie ludzie rozglądają się za prezentami dla najbliższych. Okres ten jest zdecydowanie najlepszy dla praktycznie każdej branży, ponieważ wtedy pojawiają się liczne promocje i ceny mogą się dość szybko zmieniać. 

Jak monitorować ceny?

Do monitorowania cen można wybrać wiele sposobów. Najpopularniejszym jest skorzystanie z porównywarki cenowej, gdzie można z łatwością prześwietlić sklepy oferujące dany produkt. Na uwadze należy mieć, że nie pojawią się nam wszystkie sklepy, które oferują dany produkt. Duży plus jest taki, że można zrobić to samodzielnie i nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jest to jednak dość czasochłonny proces, ale zdecydowanie można w ten sposób dokładnie sprawdzić, jak kształtują się ceny oferowanych produktów. Pozwala to na szybką reakcję i zmianę ceny, jeśli zostanie zauważone, że cena u konkurencji jest dużo niższa. Poza porównywarkami można również ręcznie próbować sprawdzać ceny u naszych rywali, odwiedzając po kolei każdy ze sklepów. Ten proces wymaga jednak poświęcenia większej ilości czasu, szczególnie jeśli ilość produktów, jakie mamy do sprawdzenia, jest bardzo duża.

Kolejny sposób, dzięki któremu można monitorować ceny u konkurencji to skorzystanie z programów do tego przeznaczonych. Wiąże się to najczęściej z kosztami, ponieważ aby skorzystać z takiego programu, należy za niego zapłacić. W dzisiejszych czasach dostępne jest wiele programów, z których można skorzystać, a ceny kształtują się bardzo różnie.

Poza samodzielnym sprawdzaniem cen i korzystania z programów można takie działanie zlecić zewnętrznym firmom, które zajmują się takimi działaniami. Duży plus jest taki, że czas, jaki poświęciliśmy na samodzielną analizę, można zainwestować w inne działania poprawiające działanie sklepu. W tym przypadku również należy się jednak liczyć z tym, że będzie się to wiązało z kosztami, jakie trzeba będzie ponieść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *